Działanie beta-glukanów na mikroby i wirusy:
1. W podśluzówkowej warstwie jelita beta-glukany aktywują makrofagi, komórki NK (naturalne zabójcze) oraz komórki LAK (limfokiny aktywowane zabójcze).
2. W wyniku tego tworzy się silna bariera obronna przeciwbakteryjna w błonie śluzowej jelita.
3. Aktywowane makrofagi inicjują powstawanie limfocytów odpowiedzialnych za ochronę śródbłonka. To prowadzi do znacznego wzrostu odporności miejscowej dzięki zwiększonej aktywności fagocytarnej.
4. Ponadto aktywacja fagocytozy uruchamia syntezę i uwalnianie cytokin (interleukin i interferonów). To dodatkowo wzmacnia ochronę jelita przed działaniem patogenów wirusowych.
5. Uwalnianie cytokin stanowi sygnał do aktywacji innych komórek układu immunologicznego, głównie limfocytów T i B.
Jak działają MOS (mannan-oligosacharydy)?
1. MOS zawiera aktywne reszty mannozy, jak w warstwie powierzchniowej jelita.
2. Dzięki swojemu podobieństwu, mannany drożdży mogą zapobiegać wiązaniu patogenów i węglowodanów powierzchniowych ściany jelita.
3. Wiązanie pomiędzy MOS a patogenami jest mocne i trwałe, skutecznie izolując patogeny.
4. Ruchliwość jelit pomaga szybko usuwać zarówno patogeny, jak i MOS z przewodu pokarmowego poprzez defekację. W rezultacie patogeny nie są w stanie przylegać do ściany jelita, co hamuje ich rozmnażanie i sprzyja szybkiemu opuszczeniu przewodu pokarmowe
Skład:
Protein – 25-37%;
β-glukans – >30 %;
MOS – >16.5 %
Stosowanie: do diety głównej przez cały okres wegetacyjny (od początku do końca) dodawać następującą dawkę: 250-1000 g/t paszy dla zwierząt gospodarskich i drobiu w zależności od rodzaju paszy zwierzę/drób i rodzaj paszy.
Opakowania:
worek z plastikową wyściółką – 20 kg
Big Bag z plastikową wyściółką – 1 t